Dyskusja wokół ustawy mającej zamrozić ceny energii elektrycznej
Treść
Ceny prądu nie pozwalają spać wielu przedsiębiorcom, szczególnie prowadzącym małe biznesy. Nadziei upatrują oni w ustawie, która ma zamrozić ceny energii elektrycznej dla małych i średnich firm.
Sytuacja na rynku energii jest trudna. Mocno odczuwają to nie tylko gospodarstwa domowe, ale także właściciele sklepów, szczególnie mniejszych.
– Wiele małych firm nie wytrzymało wzrastających kosztów, szczególnie kosztów energii, które wzrastały czterokrotnie. Około 20 procent mikro i małych przedsiębiorstw już się zamknęło – powiedział przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, Alfred Bujara.
Aby kolejni przedsiębiorcy nie musieli podejmować tak drastycznych kroków, rząd przygotowuje rozwiązania, które zamrożą ceny elektrycznej dla małych i średnich firm.
– Jest to rozwiązanie bez precedensu w Europie – wskazywał kilka dni temu wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.
Zgodnie z projektem, maksymalna cena energii elektrycznej wyniesie 785 zł za megawatogodzinę. Takie rozwiązanie uchroni wiele rodzinnych firm przed bankructwem – wskazał Alfred Bujara.
– Jest to ratunek dla mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm, m.in. dla polskich sklepów, ale również i dla produkcji, usług – zaznaczył przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”.
Z takiego rozwiązania zadowolony jest także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, Adam Abramowicz.
– Proponowana cena 758 zł za megawatogodzinę jest dużo wyższa niż w tamtym roku, ale jest akceptowalna – oświadczył Adam Abramowicz.
Są jednak punkty, które wymagają poprawy – dodał Rzecznik MŚP. Jednym z nich jest okres porównawczy zużycia prądu, co do którego będzie można 90 proc. zużycia objąć ceną maksymalną. Projekt zakłada bowiem, że ma to być rok COVID-owy, czyli grudzień 2020 – 2021. Wtedy jednak wiele firm z powodu pandemii musiało zawieść swoja działalność. Tak było w przypadku np. restauracji, fitnessów czy basenów.
To wysoka niesprawiedliwość – podkreślił Adam Abramowicz.
– Nie można tego okresu brać do porównania, bo przecież kiedy firma była zamknięta, to nie używała energii elektrycznej. Gdyby to rozwiązanie pozostało, to te firmy zostałaby całkowicie dobite całkowicie, bo w tych sektorach już są zamknięcia – zwrócił uwagę Rzecznik MŚP.
Rozwiązanie, które przygotowuje rząd, miałoby wejść od grudnia. Jednak – jak zauważył Adam Abramowicz – podwyżki prądu zostały wprowadzone znacznie wcześniej, niektóre już o czerwca. Dlatego sektor MŚP postuluje, by osłona objęła także miesiące, w których nastąpił drastyczny wzrost cen.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 17
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj