Dynamiczny rok w polskiej polityce społecznej
Treść
To był dynamiczny rok w polskiej polityce, także w polityce społecznej. „Dobry start”, e-składki i e-zwolnienia, „Senior plus”, „Opieka 75 plus” czy waloryzacja rent i emerytur – to tylko niektóre z projektów, które weszły w życie w 2018 roku.
Zmiany w mijającym roku dotknęły także seniorów, zwłaszcza jeśli chodzi o sferę socjalną.
– Wy jesteście tymi nosicielami naszych najważniejszych treści, tej kultury, tradycji, które wynosimy przecież z domu rodzinnego – mówiła we wrześniu br. do emerytów wicepremier Beata Szydło.
Dlatego rząd z myślą właśnie o osobach starszych podjął działania mające na celu poprawę ich warunków życia
– Jest program „Senior plus”, jest podwyższenie emerytur, są duże ułatwienia i procedury związane chociażby z niepełnosprawnością – zaznaczył senator PiS Jan Maria Jackowski.
Waloryzacja nie jest jednak tym, na co czekali emeryci. Czekają na podwyżkę emerytur i rent. Świadczenia są niskie i od nich jest jeszcze odprowadzany podatek – zwrócił uwagę poseł Kukiz’15 Stefan Romecki.
– Ja sam zabierałem głos w debacie i wcześniej mówiłem o podatku, że przez całe życie zawodowe emeryci płacili podatek, a przechodząc na emeryturę drugi raz pobiera się podatek. Tego nie powinno być – wskazał Stefan Romecki.
Seniorzy na co dzień zmagają się z wieloma trudnościami. Wielu z nich brakuje zajęcia, możliwości rozwoju, czasem odpowiedniej opieki także ze strony osób młodych – mówił Jacek Drewa, wiceprezes Stowarzyszenia Wsparcie Osób Niepełnosprawnych i Seniorów „Żyj godnie”.
– Zostaje taka świadomość ludzi zdrowych, którzy boją się nawet pomagać. Z tym walczymy ze świadomością propagowania zdrowego stylu życia, ale także włączania się poprzez różnego rodzaju wolontariaty – podkreślił.
Rząd wychodząc naprzeciw wyzwaniu starzejącego się społeczeństwa w ostatnim roku przeznaczył 80 mln zł na tworzenie i prowadzenie Dziennych Domów i klubów „Senior plus”. Domy te cieszą się dużym zainteresowaniem seniorów – zaznaczyła Joanna Gasińska, kierownik dziennego domu „Seniora plus” w Chodlu.
– Spotykamy się przy kawie i herbacie, rozmawiamy, mamy zajęcia z rehabilitacji ruchowej, zajęcia plastyczne, wspólny obiad, a dalej to już czas wolny – powiedziała Joanna Gasińska.
Choć tych placówek według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jest 560, to seniorzy nie we wszystkich rejonach wiedzą o ich istnieniu.
– Brakuje zachęty, brakuje takiej oferty, która mogłaby trafić do osób, które nie wiedzą, że jakieś placówki istnieją; gdzie się udać, gdzie się zapisać. Jest też duża niewiedza na temat tego, jak działają takie placówki – zwróciła uwagę Katarzyna Białożyt z Katedry Gerontologii Społecznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Do 2050 r., jak wskazują prognozy, populacja osób w wieku 60+ wzrośnie w Polsce do 13,7 mln, czyli ponad 40 proc. ogółu ludności. Już pod koniec 2016 r. niemal co czwarty Polak miał 65 lub więcej lat. To wielkie wyzwanie dla całego społeczeństwa, wymagające wdrażania nowych i udoskonalania już istniejących narzędzi. Dlatego rząd planuje kontynuację swoich programów, w tym „Senior Plus”, czy Aktywizacji Społecznej Osób Starszych (ASOS). Na ten cel przeznaczonych ma być kolejno 80 i 40 mln zł.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 31 grudnia 2018
Autor: mj
Tagi: "Dobry start" emerytura seniorzy