Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dr M. Paluch: należy zakończyć tę wojnę

Treść

Rozwiązanie kryzysu migracyjnego oraz konfliktów na Bliskim Wschodzie i Ukrainie – to jedne z ważniejszych wyzwań 2016 roku, jakie stoją przed światem.

Interwencja militarna koalicji państw zachodnich i arabskich pod wodzą USA na terenie Syrii i Iraku nie zdołała powstrzymać dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego, a zaangażowanie Rosji w 2015 r zamiast rozwiązać problem osłabiło syryjskie siły antyrządowe

To z kolei przyczyniło się do exodusu ludności z krajów, w których panują zniszczenie, głód, bieda i prześladowania. Od początku 2015 roku do Europy przybyło drogą morską ponad milion migrantów.

Dr Marcin Paluch, historyk wojskowości, mówi, że bez zakończenia konfliktu na Bliskim Wschodzie trudno będzie rozwiązać problem migracji.

– Ważną sprawą jest zakończenie tej wojny. Ci ludzie powinni wrócić i odbudowywać swój kraj. Powinno się pomóc im w odbudowani ich kraju. (…) Trzeba zakończyć ten konflikt. Trzy lata funkcjonowania tej wojny nie doprowadzą do niczego nowego – podkreśla dr Marcin Paluch.

Granice Unii Europejskiej wśród migrantów mogą przekraczać także terroryści z tzw. Państwa Islamskiego, czego wynikiem były ostatnie zamachy w stolicy Francji

Kolejnym międzynarodowym zagrożeniem w tym roku pozostanie nierozwiązany kryzys na Ukrainie. Historia pokazuje, że Rosja nie da sobie odebrać zagarniętych terenów.

– Nie widać krajów, które potrafiłyby odzyskać swoje obszary, zajęte w ostatnich czasach przez Rosję. Południowa Osetia, Abchazja i teraz Donbas. Państwo takie jak Ukraina jest za słabe, żeby odzyskać Donbas, a już tym bardziej nie jest zdolne do odzyskania Półwyspu Krymskiego spod władzy rosyjskiej – dodaje dr Marcin Paluch.

Rok 2016 będzie kolejnym w którym będą obowiązywały sankcje gospodarcze, nałożone na Rosję przez Unię Europejską. Do lipca obecnego roku restrykcje będą obejmowały m.in. zakaz sprzedaży Moskwie zaawansowanych technologii dla przemysłu naftowego i embargo na dostawy broni.

RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 03 stycznia 2016

Autor: mj