Dr K. Kawęcki: Niepodległość jest poddana różnym próbom
Treść
O tym, jak powinniśmy świętować 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości mówił dr Krzysztof Kawęcki, historyk, wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej, w audycji Aktualności dnia na antenie Radia Maryja. „To, że w tej chwili pamiętamy o tym dniu, jest w dużym stopniu wynikiem oddolnych, spontanicznych działań różnych środowisk niepodległościowych, kombatanckich, młodzieżowych” – podkreślił polityk.
W rozmowie z o. Grzegorzem Mojem CSsR dr Krzysztof Kawęcki przypomniał początki Święta Niepodległości. Zostało ono ustanowione decyzją władz II RP w 1937 roku.
– Przed wojną obchodziliśmy to święto tylko dwukrotnie – w 1937 i 1938 roku. Wówczas były to piękne parady, przede wszystkim wojskowe, wyrażające przywiązanie do niepodległości, do armii, do państwa polskiego, do wszystkich wartości, które ukształtowała i stworzyła II RP – podkreślił historyk.
Jak wskazał wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej, to, że Polacy pamiętają dziś o tym dniu, jest w dużym stopniu wynikiem oddolnych inicjatyw środowisk niepodległościowych, kombatanckich czy młodzieżowych. Świętowanie tego dnia nie powinno się ograniczyć jedynie do wywieszenia flagi – tłumaczył historyk.
– Musimy pamiętać o tym kontekście historycznym, o II RP, ale także o wyzwaniach i zagrożeniach, które w tej chwili dotyczą Polski, także w zakresie utrzymania niepodległości. Niepodległość Polski jest przecież poddana różnym próbom, są próby ograniczania tej niepodległości. Troska o tę niepodległość powinna wyrażać się w codziennej postawie, w rozumieniu pewnych kwestii, także politycznych, oraz poprzez pamięć historyczną. Należy pamiętać, że odzyskanie niepodległości w 1918 roku nie byłoby możliwe bez kilku czynników – ocenił dr Krzysztof Kawęcki.
Wśród czynników, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości, polityk wymienił m.in. dorobek kulturowy naszego kraju, ale także pamięć o tradycji I RP. Spore znaczenie miały również – jak tłumaczył wiceprezes Prawicy Rzeczypospolitej – nowoczesne ruchy polityczne.
– Po upadku Powstania Styczniowego Polacy, podzieleni między trzech zaborców, potrafili wytworzyć nowoczesne ruchy polityczne – narodowe z Romanem Dmowskim, ludowe z Wincentym Witosem, niepodległościowo-socjalistyczne z Józefem Piłsudskim itd. Polacy mieli zatem elity i potrafili te elity wykształcić. Jest to kolejna kwestia, która jest wyzwaniem przed współczesnym pokoleniem Polaków – zaznaczył historyk.
Wyzwaniem, jakie stoi przed Polską i Polakami, jest prowadzenie suwerennej polityki zagranicznej – dodał polityk.
– Trzeba zrobić wszystko, żebyśmy doprowadzili do współpracy, a w przyszłości konfederacji krajów Europy Środkowej, żebyśmy nie ulegali naciskowi Unii Europejskiej, temu imperializmowi prawnemu. Trzeba zastanowić się nad formułą czy też udziałem w przyszłości Polski w UE. To, co w tej chwili dzieje się ze strony Unii Europejskiej, jest oczywiście dyktatem ze strony silniejszych – Niemiec i Francji. Nie znaczy to jednak, że mamy mu ulegać – mówił dr Krzysztof Kawęcki.
Tym, czego szczególnie potrzebuje dziś Polska, jest – według historyka – umiejętność sprawnego działania i organizacji, myślenia państwowo-twórczego.
– Mamy nadzieję, że ten dzień obchodzony 11 listopada nie tylko przypomni nam o tym kontekście historycznym, przypomni o II RP, pokaże, jak bardzo jest nam potrzebna duma z polskości, ale pokaże nam również, jakie wyzwania stoją przed nami wszystkimi, przed nami Polakami – akcentował historyk.
Całość rozmowy o. Grzegorza Moja CSsR z dr. Krzysztofem Kawęckim, gościem wtorkowej audycji Aktualności dnia na antenie Radia Maryja, do odsłuchania [tutaj].
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 11 listopada 2015
Autor: mj