Coraz więcej krajów przedłuża lockdown
Treść
Coraz więcej krajów decyduje się na przedłużenie lockdownu. Tak zrobiły już Niemcy. We Włoszech nadal nie można podróżować po kraju. Z kolei kontrole graniczne przywraca Słowacja.
Choć z powodu pandemii odwołano imprezy karnawałowe we Włoszech, a najważniejszy (w Wenecji) zorganizowany został w formie wirtualnej, ludzie i tak mogą masowo wyjść na ulice. Służby porządkowe postawiono w stan gotowości. Ponadto we Włoszech do 25 lutego został przedłużony zakaz podróży między regionami.
Z kolei w Niemczech obecny lockdown trwa już od połowy grudnia i miał obowiązywać do 14 lutego. Mimo spadku liczby nowych zakażeń został przedłużony do 7 marca.
– To jest moje mocne przekonanie, a także moja misja, którą wypełnię do ostatniego dnia mojej kadencji – ostatecznie możemy wspólnie pokonać pandemię i ponownie wprowadzić nasz kraj w lepsze czasy – powiedziała Angela Merkel, kanclerz Niemiec.
W Niemczech zamknięto szkoły i przedszkola, a także restauracje, puby, teatry i opery oraz dużą część handlu detalicznego. Wyjątki dotyczą sklepów spożywczych i aptek.
Gorzej sytuacja wygląda we Francji. Setki studentów dotkniętych kryzysem ustawiają się w Paryżu w kolejce po żywność.
– Czasami mam problemy, żeby związać koniec z końcem. Zwykle jestem opiekunką dla dzieci, ale obecnie jest to trudne ze względu na kryzys zdrowotny. Rodzice niechętnie zatrudniają osoby, których nie znają, a praca po 18.00, po godzinie policyjnej, wydaje się na razie niemożliwa – wskazała Anaelle, studentka.
Słowacja od środy (17 lutego) przywraca kontrole na swoich granicach.
Tymczasem pojawił się nowy kandydat na szczepionkę. Europejska Agencja Leków rozpoczęła ocenę preparatu firmy CureVac. W Brukseli w ostatnich tygodniach narastała krytyka wobec Komisji Europejskiej za brak szczepionek w Unii Europejskiej. Wskazywano, że tempo szczepień jest znacznie niższe niż w USA i Wielkiej Brytanii.
– Mamy wspólny cel w Unii Europejskiej, aby zaszczepić 70 proc. dorosłej populacji do końca lata. To oczywiście bardzo wyraźna data. Lato kończy się 21 września – podkreśliła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
In Europe, vaccination is gathering pace.
We work as hard as we can to reach our goal: 70% of adult Europeans vaccinated by the end of the summer.
At the same time, we start drawing lessons and preparing for the future.https://t.co/biPGSmtPI8
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 10, 2021
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała o spadku liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii zmarło niemal dwa miliony czterysta tysięcy osób.
Szefowa Komisji Europejskiej oceniła, że problemem w dystrybucji szczepionek jest m.in. łańcuch dostaw i komponenty do ich produkcji.
Lower your risk from #COVID19 by combining these precautions:
- Wear a mask
- Clean your hands
- Keep physical distance
- Cough/sneeze away into your elbow
- Open windows as much as possible
We are #InThisTogether to beat #COVID19pic.twitter.com/eFRNDXc8Fc
— World Health Organization (WHO) (@WHO) February 8, 2021
„Zlekceważyliśmy kwestię braku możliwości zwiększenia produkcji szczepionek. Możemy także ciągle skrócić proces regulacyjny dotyczący przyznania pozwolenia szczepionce na obrót rynkowy” – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.
W Polsce ostatniej doby wykonano prawie 50 tysięcy testów na koronawirusa. Zanotowano 6,5 tys. nowych przypadków zakażenia. W szpitalach przebywa obecnie ponad 12 tysięcy osób.
Mamy 6586 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (1090), pomorskiego (576), śląskiego (549), kujawsko-pomorskiego (518), warmińsko-mazurskiego (503), wielkopolskiego (495), dolnośląskiego (404), małopolskiego (356),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) February 13, 2021
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Autor: mj
Tagi: koronawirus