Co zrobić, jeśli mamy kłopoty za granicą?
Treść
Wybierając się w podróż do krajów należących do Unii Europejskiej – i nie tylko – należy wiedzieć do kogo można się zwrócić o pomoc w razie problemów na obcej ziemi. Dziś wchodzą w życie przepisy nowej ustawy o prawie konsularnym. W pigułce przedstawiamy kilka rad co zrobić, jeśli mamy kłopoty za granicą.
Każdy konsul ma obowiązek pomagać Polakom za granicą w przypadkach, gdy ulegną wypadkowi, znajdą się w więzieniu czy w szpitalu, bądź padną ofiarą kradzieży.
– Jeżeli naszym rodakom stanie się jakakolwiek krzywda, również mogą liczyć na bardzo szeroką pomoc konsularną, wraz z pomocą materialno- finansową. Z tym, że pomoc finansowa, co do reguły jest pomocą zwrotną –tłumaczy Artur Nowak-Far, wiceminister w MSZ.
Konsul pomoże również polskim pracownikom dyskryminowanym w pracy. Co więcej – do jego kompetencji należy również ułatwienie Polakom funkcjonowania w przestrzeni prawnej obcego państwa, np. poświadczając niezbędne dokumenty.
– W prawie konsularnym mamy przepisy, które odnoszą się do przedsiębiorców, odnoszą się zwłaszcza do pracowników, a pracownicy mogą korzystać z pomocy konsularnej choćby wtedy, kiedy są przedmiotem działań dyskryminacyjnych właśnie na rynku pracy, bo wtedy kiedy mają problemy wynikające np. z niepłacenia wynagrodzenia przez swojego pracodawcę, wtedy mogą się zwrócić do urzędu konsularnego po pomoc – dodał Artur Nowak-Far.
Nowością w świetle dotychczasowych regulacji jest możliwość korzystania przez polskich obywateli z pomocy służb konsularnych innych państw członkowskich UE w krajach, w których nie ma polskiego przedstawicielstwa. To oznacza także, że polskie urzędy konsularne mogą świadczyć pomoc konsularną obywatelom innych państw unijnych. Będąc za granicą jako turysta trzeba też pamiętać, aby kierować się zdrowym rozsądkiem, odpowiedzialnością, ostrożnością oraz przezornością.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 01 listopada 2015
Autor: mj