Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Centra Usług Społecznych

Treść

Trwają prace nad udoskonaleniem Centrów Usług Społecznych. Na razie to program pilotażowy, ale prezydent i rząd oczekują, że stanie się on standardową jednostką odpowiedzialną za realizację potrzeb społecznych.

Centra Usług Społecznych funkcjonują od początku ubiegłego roku. W całym kraju działa już pięćdziesiąt takich jednostek. Na razie to pilotażowy program, który potrwa do końca przyszłego roku.

– Na koniec okresu pilotażowego chciałbym przedłożyć prezydencki projekt nowelizacji ustawy, który uwzględni wszystkie doświadczenia zebrane w okresie pilotażowym – oznajmił prezydent Andrzej Duda.

W poniedziałek prezydent RP rozmawiał z przedstawicielami rządu o tym, jakie zmiany wprowadzić, by w przyszłości centra funkcjonowały jak najlepiej. Bo pilotaż to tylko jeden z trzech etapów wdrażania programu, który docelowo działać ma w całym kraju.

– Cały czas monitorujemy sytuację i zbieramy propozycje, aby wytworzyć rozwiązania do ustawy, które rzeczywiście spowodują, że w Polsce centra usług społecznych to będzie pewien standard – powiedziała, minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Centra Usług Społecznych łączą działania ośrodków pomocy społecznej oraz programy profilaktyczne oferowane zarówno przez gminę, jak i organizacje społeczne.

W sobotę pierwszy CUS na Opolszczyźnie został uruchomiony w Gogolinie. Będzie tam działać uniwersytet III wieku, punkt konsultacyjny dla rodzin, telefon zaufania dla osób z problemami zdrowia psychicznego, będą także świadczone nieodpłatne porady prawne. [czytaj więcej] 

– Jesteśmy jedyną gminą, która zdecydowała się realizować ten projekt w województwie opolskim. Udowodnimy, że na pierwszym miejscu jest człowiek – podkreślił burmistrz Gogolina, Joachim Wojtala.

Środki na funkcjonowanie CUS-ów będą pochodzić m.in. z unijnego i krajowego budżetu – wskazała, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

– Chcemy priorytetowo potraktować Centra Usług Społecznych, które będą tworzone na obszarach zmarginalizowanych, które będą skupiały w ramach jednego CUS-u więcej niż jedną gminę – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

W trakcie poniedziałkowego spotkania prezydent Andrzej Duda podjął także temat dwóch ustaw, nad którymi pracuje jego kancelaria. Pierwsza to ustawa o działalności pomocowej, a druga zakłada wprowadzenie osobistego asystenta osoby niepełnosprawnej.

– Te usługi powinny być powszechnie dostępne, a zarazem organizowane i profilowane z uwzględnieniem różnych potrzeb i ograniczeń, w zależności od tego, jaki jest charakter tych niepełnosprawności – wskazał Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że ustawę o asystencji osobistej złoży w Sejmie do końca tego roku.

TV Trwam News

Żródło: radiomaryja.pl, 12

Autor: mj