Przejdź do treści
Przejdź do stopki

By Boga oglądać mogli

Treść

Zdjęcie: Robert Sobkowicz/ Nasz Dziennik

Za pobożne czyli modlitewne nawiedzenie cmentarza w dniach od 1 do 8 listopada możemy uzyskać odpust zupełny dla jednej duszy dziennie.

- Tak często słyszymy w Kościele, zwłaszcza około Świąt Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego, że w tym czasie możemy zyskiwać odpust zupełny. Co to takiego jest? Ja wiem, z całą pewnością, że tylko Bóg odpuszcza mi grzechy i czyni to przez posługę Kościoła. „Ja odpuszczam tobie grzechy, w Imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego” – to jest rozgrzeszenie i przebaczenie grzechów. A ja za każdy grzech powinienem siedzieć w więzieniu, bo popełniłem zło: przestępstwo albo wykroczenie. I zostaje mi kara za grzechy. Noszę to w sobie, więc jak tego się pozbyć? – pyta na antenie Radia Maryja ks. bp Józef Zawitkowski, biskup senior diecezji łowickiej, wyjaśniając jakie są warunki uzyskania odpustu zupełnego.

– Najpierw muszę być w stanie łaski uświęcającej – jestem u spowiedzi i u Komunii Świętej; odmawiam wyznanie wiary, odmawiam modlitwę w intencjach Ojca Świętego i ofiaruję ten odpust za siebie. Ale mogę też ofiarować go za kogoś innego. Najczęściej ofiarowujemy odpust zupełny za zmarłych.  Jesteśmy wtedy pewni, że zmarły ma odpuszczone grzechy, odpuszczone kary za grzechy, skończył czyściec i idzie do Nieba – dodaje ksiądz biskup.

Warunki odpustu:


1. Wzbudzić intencję jego otrzymania.
2. Być w stanie łaski uświęcającej.
3. Wyzbyć się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
4. Przyjąć w tym dniu Komunię Świętą.
5. Odnowić naszą jedność ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

MM
Nasz Dziennik, 3 listopada 2014

Autor: mj