Boże Narodzenie - dar Boga dla człowieka
Treść
Boże Narodzenie jest drugim po Zmartwychwstaniu Pańskim najważniejszym świętem w liturgii chrześcijańskiej. Jego istotą jest prawda o tym, że Bóg posyła do ludzi swojego Syna Jezusa Chrystusa. Dokonuje się to poprzez Maryję Dziewicę, Córę Narodu Wybranego, która z pokorą i wdzięcznością przyjmując Słowo Boże od Archanioła Gabriela, staje się Matką Syna Bożego.
Kościół podkreśla, że narodzony w Betlejem z Maryi Jezus Chrystus był prawdziwym Bogiem i prawdziwym człowiekiem. Liturgia rzymska stwierdza: „Niezmienny w swoim Bóstwie, przyjął to, co ludzkie”.
Ks. prof. Jan Machniak, kierownik Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, mówi, że w Noc Wigilijną Słowo Boże przyjęło ludzką postać.
– Kiedy wypowiadamy w credo tę prawdę – klękamy, żeby podkreślić, że rzeczywiście to jest ta prawda, która jest wielką tajemnicą naszej wiary. W IV wieku pojawiają się dogmaty chrystologiczne, które całemu Kościołowi podają, jak ma wierzyć. Jezus jest Bogiem i jest też człowiekiem. W jednej osobie (małego dziecka, a potem Jezusa), która chodzi po drogach Galilei i Judei, jest zawarta tajemnica Boga i tajemnica człowieka. I nie ma innej drogi – zaznacza ksiądz Profesor.
Uroczystość Bożego Narodzenia wywodzi się z Jerozolimy. Jednak już w IV wieku była obchodzona w Konstantynopolu, Rzymie, Antiochii i Hiszpanii. Wtedy to pojawił się zwyczaj procesji, którą patriarcha odbywał z Jerozolimy do odległego o ok. 8 km Betlejem. Tam, w Grocie Narodzenia Pańskiego, odprawiał w nocy Mszę Św., której później nadano miano „Pasterki”. Nazwa ta nawiązuje do zawartego w Ewangelii opisu pasterzy, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi.
Boże Narodzeniem jest przypomnieniem, że Bóg Stwórca nie zapomniał o człowieku – wskazuje ks. prof. Jan Machniak.
– Bóg obiecywał, że ześle Mesjasza Zbawiciela, Swojego Syna i rzeczywiście dotrzymuje tej obietnicy. W konkretnym historycznym czasie, największym państwem rządzącym ówczesnym światem było Cesarstwo Rzymskie. Wtedy, w małym mieście Betlejem, przychodzi na świat Jezus Chrystus. (…) W tym też jest wielka Boża pedagogia. Król wszechświata, król Izraela, nie przychodzi na świat w pałacu, ale gdzieś na peryferiach, aby każdy człowiek mógł się do Niego się zbliżyć – podkreśla ks. prof. Jan Machniak.
Świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczyna się w liturgii w nocy z 24 na 25 grudnia uroczystą Mszą Św. Pasterską. Okres bożonarodzeniowy trwa poprzez święto Epifanii, czyli Święto Objawienia Pańskiego zwane zwyczajowo Świętem Trzech Króli aż po Święto Chrztu Pańskiego.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 24 grudnia 2015
Autor: mj