Bezpieczeństwo energetyczne Polski
Treść
W nowej Polityce Energetycznej Polski znajdą się zapisy o bezpieczeństwie energetycznym, czystych technologiach węglowych i reformie systemu ETS. Ogłosiła to w trakcie konferencji „Silesia 2030” minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. W trakcie wydarzenia przyjęty został też dokument pt. „Rezolucja Energetyczna 2022”.
Podpisana w Katowicach „Rezolucja Energetyczna 2022” przewiduje m.in. szybkie odejście od ropy i gazu z Rosji, a także reformę unijnego handlu emisjami i inwestowanie w nowoczesne technologie wykorzystujące węgiel, który – co znalazło się w dokumencie – może stać się paliwem przejściowym w transformacji energetycznej.
Podczas #KonferencjaSILESIA2030, zorganizowanej z inicjatywny Posła do PE Grzegorza Tobiszowskiego @tobiszowski, @tomasz_rogala, prezes PGG uczestniczył w dyskusji o polskiej transformacji energetycznej z perspektywy dużych firm. https://t.co/MXQpUpUy38 pic.twitter.com/tlXczrkMEL
— PolskaGrupaGórnicza (@BiuroPrasowePGG) April 22, 2022
– Dopiero w tym momencie, kiedy mamy tak szeroki miks energetyczny, to Polska może mówić o tym, że jest bezpieczna i suwerenna energetycznie – wskazała była premier, Beata Szydło.
Rezolucja Energetyczna 2022 podpisana! Dziękuję wszystkim znamienitym gościom za tak liczne przybycie i udział w Konferencji. Podpisana dziś rezolucja wkrótce trafi do najwyższych organów Unii Europejskiej. pic.twitter.com/S70W5vZbPm
— Grzegorz Tobiszowski (@tobiszowski) April 22, 2022
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości wskazała również, że w polskim mikście energetycznym musi znaleźć się miejsce – obok atomu i OZE – także dla czystych technologii węglowych. Nie to jest jednak celem unijnej polityki, która skupia się dziś na klimacie i dekarbonizacji, na marginesie zostawiając bezpieczeństwo energetyczne. Zwróciła na to uwagę minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa, która w trakcie konferencji pod hasłem „Silesia 2030” omawiała zmiany, jakie muszą znaleźć się w dokumencie pt. „Polityka Energetyczna Państwa do 2040 roku”.
– Chcemy wprowadzić pierwszy filar pod tytułem niezależność i suwerenność. Druga rzecz, która wymaga zmiany – opiszemy plan modernizacji bloków energetycznych. Ten plan mamy uzgodniony ze spółkami i chcemy go wpisać oficjalnie do tego dokumentu – powiedziała minister klimatu i środowiska.
Dzisiaj w #Katowice podczas konferencji @Silesia2030 mówiłam o znaczeniu suwerenności energetycznej Polski. O działaniach rządu w obliczu wojny na Ukrainie opowiadałam także podczas popołudniowego wywiadu z redakcją @washingtonpost. pic.twitter.com/0iFZIs1SUY
— Anna Moskwa (@moskwa_anna) April 22, 2022
W dokumencie znajdą się też zapisy o czystych technologiach węglowych i reformie ETS. W ocenie minister klimatu, to właśnie ten unijny podatek może zabić transformację energetyczną w Polsce i wprowadzanie OZE. System energetyczny musi być stabilny. Europoseł Grzegorz Tobiszowski, który zorganizował konferencję „Silesia 2030”, powiedział, że potrzebna jest dyskusja nad tym, w którym kierunku pójdzie transformacja energetyczna w całej Europie.
– Wiele elementów polityki klimatycznej, Zielonego Ładu de facto zbankrutowało. I to na naszych oczach – zaznaczył Grzegorz Tobiszowski.
Minister @moskwa_anna na @Silesia2030: Transformacja klimatyczna nie może pogarszać warunków ekonomicznych. Musimy krytycznie ocenić elementy pakietu #Fitfor55, które mogą prowadzić do nieproporcjonalnych obciążeń przy ograniczonych korzyściach dla klimatu. pic.twitter.com/Wz5uZGf59g
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) April 22, 2022
Unijna polityka klimatyczna do tej pory działała w interesie Niemiec.
– Polska ma węgiel i powinna móc ten węgiel wykorzystywać – podkreśliła Beata Szydło.
Nie powinna też – jak wskazała Beata Szydło – porzucać innych źródeł energii. Uczestnicy konferencji „Silesia 2030” przypomnieli, że postulaty od dawna podnoszone przez Polskę zostały uznane za słuszne, dopiero w momencie agresji Rosji przeciwko Ukrainie i kryzysu energetycznego, z jakim dziś zmaga się Unia.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 23
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj