Bezpieczeństwo energetyczne. Min. Z. Ziobro: Musimy krytycznie spojrzeć na to wszystko, co UE narzuca nam wbrew naszym interesom
Treść
Rząd pracuje nad ściągnięciem do Polski jak najwięcej węgla przed zimą. Tymczasem lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro mówi, że nie byłoby takiej potrzeby, gdyby miejsca polskiego węgla w transformacji energetycznej nie zajął gaz.
Węgiel gwarantuje dziś Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Nie ma obaw, że zabraknie go w Polskiej Grupie Energetycznej, co wiązałoby się z brakiem prądu. Węgiel jest, bo PGE pozyskuje go z Polskiej Grupy Górniczej. Choć i tak powiększa import, by m.in. wesprzeć małe ciepłownie na wschodzie kraju.
– Będziemy wspierali także odbiorców indywidualnych. Zaimportujemy węgiel z różnych kierunków, przede wszystkim z Ameryki Południowej, bo on jest najbardziej zbliżony do polskiego węgla – mówił Wojciech Dąbrowski w Polskim Radiu.
Prezes PGE przekazał, że w drodze jest 11 statków i 700 tys. ton węgla. Czarne złoto jest dziś w centrum zainteresowania Polaków. Nie tylko ze względy na cenę, którą będzie rekompensowało rządowe wsparcie, ale zwłaszcza przez dostępność.
Lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro mówił, że to Bruksela wymusiła taką politykę, która dziś zmusza nas do importu węgla. Choć to właśnie Polska wciąż ma ogromne złoża.
– Gdybyśmy prowadzili racjonalną, suwerenną energetykę węglową i opierali na tym, czego mamy pod dostatkiem, czyli polskim węglu, nie zamykalibyśmy naszych kopalni przez ostatnie dekady, tylko inwestowalibyśmy w nowoczesną technologię, jeżeli chodzi o energetykę węglową, to dzisiaj Polska byłaby zupełnie bezpiecznym krajem – zaznaczył Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.
Minister @ZiobroPL: Gdybyśmy opierali naszą energetykę na polskim węglu, dzisiaj Polska byłaby zupełnie krajem. Mielibyśmy tanią energię i moglibyśmy zarabiać eksportując duże ilości węgla i energii. pic.twitter.com/wcI36zCoXS
— Solidarna Polska (@SolidarnaPL) August 1, 2022
Wydobyty węgiel Polska mogłaby – według lidera Solidarnej Polski – eksportować do innych krajów i tym samym zapewnić im bezpieczeństwo energetyczne. Wybór był jednak inny. Paliwem przejściowym w trakcie transformacji energetycznej miał być gaz. A w Europie jego głównym dostawcą była Rosja.
– Dzisiaj jesteśmy ofiarami tej polityki, ofiarami polityki Unii Europejskiej i musimy też patrzeć na UE, nie tylko z perspektywy co daje dobrego w odbiorze nas jako Polaków, bo takie działania Unii jak najbardziej też są, ale musimy krytycznie spojrzeć na to wszystko, co UE narzuca nam wbrew naszym interesom – podkreślił minister.
Powrót do węgla to powrót do mądrej polityki – wskazał minister Zbigniew Ziobro. O przyszłości surowca i rozwijaniu polskich kopalni, co wcześniej zapowiadał prezes PiS-u Jarosław Kaczyński, zdecyduje sytuacja międzynarodowa.
TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl,
Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy Cię o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl
Autor: mj
Tagi: Zbigniew Ziobro