Badanie Centrum Analiz Ekonomicznych: ,,500 plus" na pierwsze dziecko może zwiększyć aktywność zawodową kobiet
Treść
„500 plus” na pierwsze dziecko może zwiększyć aktywność zawodową kobiet – informuje „Gazeta Wyborcza”. Dziennik powołuje się przy tym na badania Centrum Analiz Ekonomicznych.
W gazecie przypomniano, że po wprowadzeniu programu w życie mówiono o tym, że z rynku pracy odejdzie w ciągu kilku lat nawet 200 tys. kobiet.
Tymczasem analitycy oceniają, że wprowadzenie programu w wersji na każde dziecko bez względu na dochody powinno wpłynąć neutralnie na obecność kobiet na rynku pracy.
Eksperci wskazują, że efekt może być nawet dodatni, ponieważ świadczenie umożliwi części rodzin równoczesne podejmowanie pracy i opłacanie opieki nad dziećmi. Gazeta szacuje też, że koszt programu po rozszerzeniu to ponad 40 mln zł.
Poseł PiS-u Piotr Uściński zwraca uwagę, że te pieniądze stanowią przede wszystkim inwestycje w młode pokolenie.
– Program „500 plus” doskonale funkcjonuje. Rodzi się więcej dzieci – w tym roku urodziło się o kilkadziesiąt tysięcy więcej dzieci niż było wcześniej prognozowane przez GUS, wobec czego to jest wielki sukces. Rozwijamy program „500 plus”. Właśnie w tym roku został rozwinięty na pierwsze dziecko – każdy rodzic dostaje dofinansowanie. To są kolejne miliardy z budżetu państwa, ale to są kolejne miliardy zainwestowane, bo to nie są wydatki, tylko inwestycje. Inwestujemy w młode pokolenie, inwestujemy w przyszłość Polski – mówi Piotr Uściński.
Program „500 plus” funkcjonuje od 2016 roku. Początkowo przewidywał 500 zł na drugie i kolejne dziecko bez limitu dochodów na osobę w rodzinie.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 27 grudnia 2019
Autor: mj