Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ataki na Kościół przybierają na sile

Treść

O działaniach i metodach środowisk liberalno-lewicowych, które uderzają w Kościół i jego pasterzy pisze w specjalnym dodatku „Unicestwić Kościół” – dzisiejszy „Nasz Dziennik”.

Inicjatywa Polska z .Nowoczesną łączą siły i wymierzają atak w Kościół katolicki. Chcą tzw. rozdziału Kościoła od państwa, a także jak twierdzą zakończenia finansowania Kościoła i lekcji religii z budżetu państwa.

– Polsce bardzo potrzeba rozdziału Kościoła od państwa, świeckości, uporządkowania relacji, które ewidentnie zostały zakłócone – mówiła przed tygodniem Barbara Nowacka prezentując swój projekt ustawy.

Przewodnicząca .Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer w piątek powiedziała z kolei, że nie może być tak, iż to Kościół nakazuje państwu pewne normy.

– Czyjaś wiara, przekonania nie mogą decydować o tym czy w Polsce jest, czy nie jest finansowane in vitro. Tak samo jak to, czy antykoncepcja awaryjna jest, czy nie jest na receptę. Czyjeś przekonania nie powinny również decydować o tym, że mamy w tej chwili w ustawie o ziemi specjalne preferencje dla Kościoła, lub że Rydzyk dostaje szczególnie dużo pieniędzy – twierdziła poseł Lubnauer.

Głównym postulatem .Nowoczesnej jest likwidacja Funduszu Kościelnego. Do tego dochodzi także kwestia podatku kościelnego czy lekcji religii w szkołach.

Także Platforma Obywatelska złożyła swój postulat dotyczący roli Kościoła w Polsce. Ta sama Platforma, która z założenia mieni się partią chrześcijańsko-demokratyczną. Poseł Andrzej Halicki potwierdził, że dyskusja na temat lekcji religii powinna się toczyć.

– Uważam, że należy wrócić do tej dyskusji. Wiele zależy od samych rodziców uważam, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ograniczyć liczbę tych lekcji – wskazywał poseł PO.

Tego typu deklaracje, postulaty czy projekty ustaw, to nic innego jak przedwyborcza gra niektórych partii – akcentował Błażej Spychalski, rzecznik prezydenta RP Andrzeja Dudy.

– Raczej odbieram to w kategoriach próby zabłyśnięcia, pokazania się w przestrzeni publicznej różnych środowisk, przeważnie mających niezbyt duże poparcie społeczne – podkreślał rzecznik prezydenta RP.

O co więc może chodzić w całym sporze?

– To są postulaty – moim zdaniem – nieracjonalne, które mają wywołać jakiś sztuczny spór ideologiczny w Polsce – wskazywał Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.

Stanowisko w tej sprawie zajął również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki, który apelował, aby do bieżącej walki przedwyborczej nie włączać Kościoła.

– Na tym cierpią obywatele, a w naszej Polsce 92 proc. obywateli to są katolicy – mówił ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik KEP.

Ponadto projektowanie takich ustaw, jest sprzeczne również z polską konstytucją. Tak wynika z analizy projektu ustawy Barbary Nowackiej przeprowadzonej przez Instytut Ordo Iuris.

„Projekt ustawy o świeckim państwie przygotowany przez Stowarzyszenie Inicjatywa Polska przewiduje szereg rozwiązań wprost niezgodnych z Konstytucją RP i ratyfikowanymi przez Polskę umowami międzynarodowymi. Sama idea „świeckiego państwa” oraz „radykalnego rozdziału związków wyznaniowych od państwa” jest ewidentnie sprzeczna z przepisami polskiej konstytucji” – podkreślają eksperci z Instytut Ordo Iuris [zobacz całą analizę prawną].

Przy okazji przedstawiania kolejnych pomysłów atakujących Kościół, atakowany jest również założyciel Radia Maryja i TV Trwam o. Tadeusz Rydzyk CSsR.

– Nie może być takiej sytuacji, i oceniamy tę sytuację bardzo negatywnie, że do Tadeusza Rydzyka płynie szeroki strumień środków publicznych. To jest ponad 80 mln złotych w ciągu ostatniego czasu – poseł Mirosław Suchoń, wiceprzewodniczący .Nowoczesnej nie zauważył tylko, że środki te przyznane zostały w ramach konkursu na budowę muzeum „Pamięć i Tożsamość”.

Takie środki wedle prawa należą się również i instytucjom kościelnym, akcentował ks. prof. Paweł Rytel Andrianik.

– Wszystkie sprawy są regulowane prawnie i dlatego wszystkie te sprawy są na płaszczyźnie prawa rozstrzygane. Ze strony Konferencji Episkopatu Polski nie ma nic do dodania mówił rzecznik KEP.

Z kolei prof. Piotr Jaroszyński na antenie TV Trwam w programie „Polski Punkt Widzenia” podkreślił, że to, co dzieje się dziś zmierza do niszczenia Kościoła.

Początek rozdziału Kościoła od państwa pojawił się w kręgach protestanckich, ale chodziło o to, by ocalić Kościół czy religię przed zakusami państwa, żeby państwo nie ingerowało w życie religijne. Natomiast to, z czym dzisiaj mamy do czynienia, trochę w Polsce, ale bardziej jeszcze na Zachodzie, zwłaszcza we Francji, to już jest co innego – chodzi o to, żeby tak rozdzielić Kościół i państwo, aby Kościół nie miał czym się bronić, nie miał na nic wpływu, zwłaszcza w życiu publicznym i żeby za pomocą instrumentów państwowych Kościół po prostu zniszczyć – akcentował wykładowca KUL i WSKSiM.

Za tym przemawia ideologia ateistyczna, a więc wyeliminowanie Boga z życia publicznego. Do ataków na Kościół odniósł się także na antenie Radia Maryja i Telewizji Trwam ks. prof. Tadeusz Guz.

– To jest atak nie tylko na Kościół Rzymskokatolicki w Polsce, to nie jest tylko atak państwo polskie też, lecz to jest atak na naród polski, na wszystkich Polaków, na całą kulturę Polską – mówił profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Warto także dodać, że zarówno Stowarzyszenie Inicjatywy Polskiej jak i klub. Nowoczesna chcąc dokonać likwidacji Funduszu Kościelnego, nie proponują w zamian żadnej alternatywy wspierania społecznie użytecznej działalności wspólnot religijnych.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 12

Autor: mj

Tagi: Ataki Kościół