Apel służb o zachowanie bezpieczeństwa nad wodą i pływanie tylko w wyznaczonych miejscach
Treść
Służby apelują o zachowanie bezpieczeństwa nad wodą i pływanie tylko w wyznaczonych miejscach. Od 1 kwietnia Komenda Główna Policji zanotowała blisko 200 utonięć. Najwięcej w wieku 30-40 lat i starszych. Przyczynami są głównie brawura i alkohol.
Według danych policji najwięcej osób tonie w rzekach i niestrzeżonych kąpieliskach.
O przestrzeganie obowiązujących przepisów nad wodą apeluje podkom. Kinga Czerwińska, rzecznik komisariatu rzecznego policji w Warszawie. Zwraca też uwagę, by nie przeceniać własnych umiejętności.
– Apelujemy o zachowywanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą tj. niespożywanie alkoholu i niekąpanie się po jego spożyciu, kąpanie się głównie na kąpieliskach strzeżonych, nieskakanie na główkę do nieznanej wody oraz stosowanie środków asekuracyjnych typu kamizelki ratunkowe podczas pływania na sprzętach (kajaki, rowerki, żaglówki, motorówki). Nam się wydaje, że potrafimy pływać, ale w warunkach pływalni, basenu. Natomiast woda w jeziorze, rzece, morzu jest zupełnie inną wodą, ona się ciągle rusza, jest zafalowana, nie jest przezroczysta. Dlatego umiejętności nas zawodzą. Trzeba mieć doświadczenie i przewidywać niebezpieczeństwa – mówi Kinga Czerwińska.
W przypadku niebezpieczeństwa nad wodą możemy zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 984 – dedykowany ratownictwu wodnemu. A gdzie możemy bezpiecznie popływać, sprawdzimy w serwisie kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego. [zobacz]
Komenda Główna Policji w tym roku po raz piąty prowadzi ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Jej adresatami są dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe oraz m.in. zarządzający kąpieliskami.
RIRM/TV Trwam News
Żródło: radiomaryja.pl, 24
Autor: mj