Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Apel o szczególną opiekę nad osobami starszymi i chorymi

Treść

Jest pierwsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce. To pacjentka z Poznania. Łącznie w kraju zarażonych jest 51 osób. Rządzący oraz służba zdrowia apelują o szczególną troskę i opiekę nad osobami starszymi oraz chorymi, gdyż to one najbardziej narażone są na działanie nowego wirusa.

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i tych, które mają dodatkowe choroby – mówił prof. Wojciech Załuska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby układu oddechowego, choroby nerek przewlekłe – wyliczał prof. Wojciech Załuska.

I właśnie te osoby wymagają szczególnej troski i opieki. To, że dodatkowe choroby mogą prowadzić do śmierci, pokazuje przykład pacjentki z Poznania. To pierwsza w Polsce ofiara koronawirusa – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Pacjentka, która miała współistniejące, towarzyszące choroby, które wymagały przyjmowania leków obniżających odporność – powiedział prof. Łukasz Szumowski.

Pacjentka miała 56 lat.

– Przekazuję wyrazy współczucia dla najbliższych – oznajmił prezydent Andrzej Duda.

Dziś potwierdzone zostały kolejne przypadki zarażenia. To łącznie ponad 50 osób.

– Większość osób jest w stanie dobrym. Te osoby, które miały poważny stan zagrażający zdrowiu, w takim stanie są nadal – mówił minister zdrowia.

Szpitale muszą być przygotowane na rosnącą liczbę osób zarażonych. Stąd decyzja ministra zdrowia, by w każdym województwie była co najmniej jedna placówka jednoimienna, zakaźna.

– Szpital, który ma możliwości hospitalizacji chorych zarażonych koronawirusem, który ma możliwość leczenia tych chorych – stwierdził szef resortu zdrowia.

W Małopolsce szpitalem zakaźnym będzie Szpital Uniwersytecki w Krakowie – poinformował wojewoda Piotr Ćwik.

– Ten szpital jednoprofilowy będzie zwiększał stopniowo swoją gotowość do przyjmowania pacjentów, aż do pełnego obłożenia na poziomie około 1100 łóżek – mówił Piotr Ćwik.

Na przyjmowanie większej liczby pacjentów z koronawirusem przygotowuje się województwo dolnośląskie – podkreślił wojewoda Jarosław Obremski.

– Będziemy na Dolnym Śląsku mieli cztery placówki jednoimienne, dedykowane tylko pacjentom z koronawirusem – powiedział Jarosław Obremski.

W każdym szpitalu zakaźnym ma być 10 proc. łóżek z możliwością podłączenia pacjenta do respiratora. W całej Polsce jest ponad 10 tys. takich urządzeń.

– Niezależnie od tego kupujemy możliwe dostępne, następne, po to żeby być przygotowanym na różne ewentualności – podkreślił prof. Szumowski.

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa, potrzebne jest poważne podejście do kwarantanny. I tutaj osoby odizolowane kontroluje policja – tłumaczył nadkom. Kamil Rynkiewicz z Komendy Wojewódzkiej we Wrocławiu.

– Funkcjonariusze kontaktują się bądź telefonicznie, bądź za pośrednictwem domofonu, prosząc osoby o uwiarygodnienie, że rzeczywiście przebywają w danym miejscu, w miejscu zamieszkania – wskazał nadkomisarz Rynkiewicz.

U 16 z 1200 osób stwierdzono nieobecność w miejscu kwarantanny. Walkę z wirusem ma teraz wzmocnić rozporządzenie ministra zdrowia o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego.

– To oznacza, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć specyficzny sposób przemieszczania się – podsumował minister zdrowia.

Minister zdrowia może zakazać i ograniczyć obrót i używanie określonych produktów; ograniczyć działania określonych instytucji i zakładów pracy. Może także wprowadzić zakaz organizowania wszelkich widowisk i zgromadzeń.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl,

Autor: mj

Tagi: koronawirus