Andrzej Duda prezydentem Polski
Treść
Według oficjalnych wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie, zdobywając 51,55 proc. głosów i pokonał dotychczas urzędującego Bronisława Komorowskiego, który zdobył 48,45 proc. głosów.
Ta prezydentura ma być prezydenturą otwartych drzwi do pałacu – zapowiedział w trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda. To jedna z głównych przedwyborczych obietnic prezydenta elekta.
- Prezydent RP kiedy już zostaje wybrany, ma służyć narodowi, a przede wszystkim ma słuchać i być otwartym. Dlatego drzwi pałacu prezydenckiego będą otwarte dla inicjatyw społecznych – takich, z którymi się zgadzam, ale także takich, co do których mogę mieć wątpliwości czy nawet zgadzał się nie będę. Jestem otwarty na rozmowę, ponieważ szacunek należy się każdemu człowiekowi – powiedział Andrzej Duda.
Premier Ewa Kopacz zapowiedziała otwartość na współpracę z nowym prezydentem.
- Oczywiście chciałam pogratulować zwycięstwa panu Dudzie. Jednocześnie jako szef rządu chcę zagwarantować, że dzisiaj współpraca między rządem a prezydentem będzie jak najlepsza – mówiła premier Ewa Kopacz.
Sukces Andrzeja Dudy to przede wszystkim efekt ciężkiej pracy i tysięcy rozmów z Polakami – mówi szefowa sztabu i wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło.
- Myślę, że z przełomowych momentów najważniejszą rzeczą były objazdy po Polsce. Spotkania i rozmowy z Polakami. Andrzej po każdym kolejnym wyjeździe dojrzewał, zmieniał się, budował się jako prezydent i rzeczywiście te spotkania były dla niego bardzo ważne – podkreśliła Beata Szydło.
Spotkań zdecydowanie zabrakło urzędującemu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu – nie tylko w trakcie kampanii wyborczej, ale także podczas pięciu lat urzędowania. Teraz w obozie władzy przyjdzie czas na wyciągnięcie wniosków – mówi minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.
– Jeżeli się wygrywa 9 wyborów z rzędu i przyzwyczaja do zwycięstw, to łatwo powiedzieć „ah to taki trudny dzień, tak się zdarzyło”. Uważam, że aby mówić o prawdziwych, rzetelnych przyczynach to trzeba mieć trochę czasu i taką otwartą rozmowę przed sobą – powiedział Grzegorz Schetyna.
Te rzetelne przyczyny, o których wspomniał Grzegorz Schetyna, to przede wszystkim pycha władzy – odpowiada były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
- Pycha tego establishmentu u władzy, która otaczała prezydenta – oni byli tak zadufani w sobie, że nie przewidywali porażki. Przypomnę hasło: „Rozstrzygnijmy sprawę w I turze” – zauważył Zbigniew Ziobro.
W trakcie kampanii wyborczej niejednokrotnie atakowano Andrzeja Dudę i jego rodzinę. W brudną kampanię włączyły się także media, w tym telewizja publiczna poprzez osobę Tomasza Lisa. Dlatego, jak podkreśla europoseł Zbigniew Kuźmiuk, należy podkreślić rolę mediów, które rzetelnie relacjonowały przebieg kampanii.
- Bardzo serdecznie chciałbym podziękować mediom toruńskim, TV Trwam, Radiu Maryja, gazecie „Nasz Dziennik” za to, że bardzo rzetelnie relacjonowały przebieg kampanii wyborczej. To na antenie tych mediów można było spokojnie rozmawiać z Polakami – podkreślił Zbigniew Kuźmiuk.
***
Andrzej Duda urodził się 16 maja 1972 roku w Krakowie. Mając 12 lat wstąpił do harcerstwa – do 5. Krakowskiej Drużyny Harcerzy „Piorun” im. Legionistów 1914 roku. Przygoda z harcerstwem – jak podkreśla w swej autobiografii prezydent elekt – odegrała w jego życiu duże znaczenie. Nauczyła samodzielności, a jednocześnie rozwinęła umiejętność działania w grupie.
Od najmłodszych lat pasją Andrzeja Dudy były książki. Z tym też pewnie związany jest wybór klasy humanistycznej w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.
Po egzaminie dojrzałości w 1991 roku – zdanym na bardzo dobrym poziomie – przyszedł czas na wybór studiów. Andrzej Duda podjął naukę na Uniwersytecie Jagiellońskim na wydziale prawa.
W trakcie studiów wziął ślub i od 20 lat jest – jak zaznacza – szczęśliwym mężem Agaty. W 1995 roku na świat przyszła ich córka Kinga. W 1997 roku – śladem swoich rodziców, profesorów Akademii Górniczo-Hutniczej – Andrzej Duda rozpoczął pracę na uczelni. Najpierw w Katedrze Postępowania Administracyjnego, a następnie w Katedrze Prawa Administracyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W 2004 roku obronił pracę doktorską pt. „Interes prawny w polskim prawie administracyjnym”. Rok później został doradcą klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Następnie wiceministrem sprawiedliwości. W resorcie odpowiadał za legislację, współpracę międzynarodową, przebieg informatyzacji sądów i prokuratur.
W 2008 roku został podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W 2010 roku – po śmierci Lecha Kaczyńskiego – złożył dymisję z zajmowanego stanowiska. Został radnym Krakowa. A w 2011 roku posłem, pełniąc w Sejmie funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej.
Otrzymał tytuł najlepszego posła 2013 roku w rankingu tygodnika „Polityka”. W 2014 roku – po uzyskaniu mandatu eurodeputowanego – tytuł najlepszego polskiego europosła. 6 grudnia 2014 roku, Rada Polityczna PiS zatwierdziła jego kandydaturę jako kandydata w wyborach prezydenckich w 2015 roku.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 26.05.2015
Autor: mj