Afera finansowa w banku HSBC. Polska straciła 860 milionów dolarów
Treść
Jeden z największych banków na świecie HSBC pomagał swoim zamożnym klientom unikać płacenia podatków. Międzynarodowy gigant robił to za pośrednictwem swojego oddziału w Szwajcarii. Polski fiskus stracił na tym procederze ponad 860 milionów dolarów.
HSBC pomógł ukryć dochody o szacunkowej wartości ponad 100 mld dolarów. Na pomoc mogli liczyć handlarze bronią, przestępcy, rodziny królewskie z bliskiego wschodu, celebryci, a także ministrowie i politycy wielu europejskich państw.
Sprawa dotyczy ponad stu tysięcy osób z całego świata w tym ponad 512 związanych w różny sposób z Polską. Polski fiskus stracił na tym nielegalnym procederze dla bogatych ponad 860 milionów dolarów. Jeden z klientów powiązanych z Polską zdeponował w Szwajcaria blisko 300 mln. dolarów. Ponad trzydzieści osób z tej grupy ma polskie obywatelstwo.
Nie ujawniono jednak ich tożsamości. Pełną listę, wszystkich klientów, którzy ukrywali dochody otrzymał francuski dziennik Le Mond. Dziennikarze gazety przekazali ją innym mediom.
- Bank nie tylko przymykał oko, przyjmując pieniądze z wątpliwego pochodzenia, które były ukrywane przed krajowymi organami podatkowymi. Bank zachęcał także do oszustwa, polecając swoim klientom, aby tworzyli specjalne spółki, które jeszcze lepiej ukrywały ich fundusze. Bank oferując te usługi pobierał prowizję, aby stworzyć jeszcze więcej specjalnych spółek zwłaszcza w Panamie i na wyspach dziewiczych – powiedział Fabrice Lhomme, dziennikarz Le Monde.
Najwięcej specjalnych klientów HSBC miał ze Szwajcarii, Francji i Wielkiej Brytanii. Największe kwoty zdeponowali Szwajcarzy, Brytyjczycy, Wenezuelczycy, Amerykanie i Francuzi.
Dane o specjalnych klientach zdobył w 2007 roku specjalista do spraw informatycznych pracujący w HSBC w Genewie. Przed dziennikarzami do danych miały dostęp m.in. służby podatkowe Franci i Wielkiej Brytani, które potwierdziły, że większość ich obywateli ukrywało dochody. Straty brytyjskiego fiskusa to ponad 130 mln funtów.
TV Trwam News
źródło: RIRM, 10 lutego 2015
Autor: mj