73. rocznica Powstania Warszawskiego
Treść
73 lata temu na rozkaz Komendanta Głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” wybuchło Powstanie Warszawskie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z niemieckimi wojskami heroiczną i osamotnioną walkę. Jej celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej. Dziś w całym kraju Polacy uczczą rocznicę wybuchu powstania. Główne uroczystości zaplanowano w Warszawie.
Godzina 17.00 – godz. „W”, o której wybuchło powstanie – zostanie uczczona z udziałem przedstawicieli władz i kombatantów przy pomniku Gloria Victis. W godz. „W” przez minutę zabrzmią także syreny alarmowe. Wieczorem zaplanowano złożenie wieńców i wspólną modlitwę przed pomnikiem „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy. Później odbędzie się wspólne śpiewanie powstańczych piosenek na pl. Piłsudskiego i rozpalenie Ogniska Pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego na Mokotowie. Uroczystości trwają od wczoraj.
Wieczorem sprawowana była Msza św. przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego na pl. Krasińskich w Warszawie. W homilii ks. bp Józef Guzdek, bp polowy Wojska Polskiego, podkreślił, że trzeba dostrzec oraz zrozumieć znaczenie jedności tych, którzy uczestniczyli w Powstaniu Warszawskim, ich rodzin oraz bliskich, bo tylko dzięki wspólnemu działaniu powstanie trwało aż 63 dni.
– Powstańcy rzucili w glebę naszych polskich dusz ziarno prawdziwej wspólnoty. Pokazali nam zaczyn narodowej jedności. Choć czasem to ziarno wydaje się zbyt małe, to jednak wyrasta wielkie drzewo ojczyzny. Także nawet niepozorny zaczyn patriotyzmu przemienia się w trwałe wiele polskich serc i buduje głębokie społeczne więzi – mówił biskup polowy Wojska Polskiego.
Ks. bp Guzdek wskazywał, jak ważne jest budowanie mostów porozumienia i pomaganie sobie w rozwiązywaniu trudnych, nabrzmiałych problemów.
– Aby dziś budować jedność społeczną i narodową, należy koniecznie obudzić jeszcze większe poczucie odpowiedzialności za każde wypowiadane słowo i podejmowany czyn. (…) Tylko słowa mądre, osadzone na fundamencie prawdy, wypowiadane ze spokojem, przyczyniają się do budowania mostów pomiędzy ludźmi i wytyczania wspólnych dróg – powiedział hierarcha.
Jak dodał, różnice i spory nie mogą przesłonić dobra nadrzędnego, na które wskazują nam warszawscy powstańcy – dobra narodu i ojczyzny.
– Powstańczy czyn wzywa nas do narodowej jedności. Przebaczenie i pojednanie musi być bardzo głębokie, aby zasypać coraz głębsze podziały. My, chrześcijanie, otrzymaliśmy cenną wskazówkę: Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj – podkreślił ks. bp Guzdek.
Hołd uczestnikom sierpniowego zrywu w 1944 r., złożył prezydent Andrzej Duda.
– Wy, nasi najdrożsi i najwspanialsi powstańcy, jesteście solą polskiej ziemi i panteonem bohaterów Rzeczypospolitej. Jako prezydent, nisko chylę przed Wami czoła, także w imieniu Polski Rzeczypospolitej. Dziękuję Wam – mówił.
Prezydent podkreślił, że to dzięki powstańcom Polacy żyją w wolnym kraju.
– I macie prawo upominać nas i być dla nas upomnieniem, że najważniejsze, co jest naszym obowiązkiem, to jest szanować naszą ojczyznę, szanować Rzeczpospolitą i szanować siebie nawzajem w Rzeczypospolitej. I to jest wielkie przesłanie Powstania Warszawskiego, bo przecież my dzisiaj nie dzielimy powstańców na tych o lewicowych poglądach, na tych o prawicowych poglądach. Mówimy o nich: to bohaterowie powstańczej Warszawy. Powstańcy warszawscy – nasi bohaterowie. Oni tego samego oczekują od nas – podkreślił Andrzej Duda.
Uroczystości z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą się odbywały w całej Polsce.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 1 sierpnia 2017
Autor: mj