Przejdź do treści
Przejdź do stopki

56. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Treść

Zakończyła się 56. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. To była dyskusja, która po raz kolejny ujawniła spór między Europą a administracją prezydenta USA Donalda Trumpa.

Zaczęło się od ostrych słów krytyki pod adresem Rosji, Chin i Stanów Zjednoczonych.

– Nasz najbliższy sojusznik Stany Zjednoczone Ameryki, pod obecną administracją, odrzuca ideę społeczności międzynarodowej – mówił Frank-Walter Steinmeier, prezydent Niemiec.

Na reakcję ze strony USA nie trzeba było długo czekać.

– To stwierdzenie po prostu w żaden znaczący sposób nie odzwierciedla rzeczywistości. Z radością informuję, że śmierć transatlantyckiego sojuszu jest zdecydowanie przesadzona. Zachód wygrywa. Wspólnie wygrywamy. Robimy to razempowiedział Mike Pompeo, sekretarz stanu USA.

Prezydent Francji Emmanuel Macron przekonywał, że Unia Europejska musi się obudzić, aby nie pozostać w tyle za Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

– Chodzi o zmianę naszych relacji, naszego nastawienia pod względem naszej przyszłości i inwestycji. Jeśli tego zabraknie, wkrótce staniemy się kontynentem, który nie wierzy w swoją przyszłość – stwierdził prezydent Francji.

O rozwinięciu przez Europę „apetytu na władzę” mówił szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Europa musi rozwinąć swój apetyt na władzę, chęć do działania. Nie może skupiać się wyłącznie na codziennym powtarzaniu: „Jesteśmy zaniepokojeni, bardzo zaniepokojeni, niezmiernie zaniepokojeni” – podkreślił wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. zagranicznych.

Problem w UE polega na tym, że inaczej odczytujemy zagrożenia – wskazał szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz.

– Dla Polski i państw bałtyckich zagrożenie płynie ze strony Rosji, która już udowodniła, że potrafi używać siły militarnej do realizacji swoich interesów – oznajmił Jacek Czaputowicz, minister spraw zagranicznych

Rosja, a właściwie różna wizja relacji z tym krajem, to właśnie to, co dzieli Stany Zjednoczone i Europę Zachodnią – wskazał historyk dr Leszek Pietrzak.

– Europa Zachodnia chciałaby utrzymywać kontakty gospodarcze, handlować z Rosją, a z drugiej strony gotowa byłaby zgodzić się na jakieś miękkie sankcje, które wiadomo, że w kontekście Ukrainy będą nieskuteczne. […] Strona amerykańska chciałaby zastosować twarde sankcje, na które nie chce się zgodzić Europa Zachodnia – podsumował dr Leszek Pietrzak.

56. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa nie przyniosła przełomu pomimo udziału światowych liderów. Media na całym świecie dostrzegają rozdźwięk między Europą a Stanami Zjednoczonymi.

TV Trwam News

Źródło: radiomaryja.pl, 17

Autor: mj

Tagi: Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa