36. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego
Treść
W Jastrzębiu Zdroju odbędą się dziś obchody 36. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania „Solidarności”. W uroczystościach weźmie udział premier Beata Szydło oraz ministrowie.
O godz. 10.00 w kościele pw. NMP Matki Kościoła będzie sprawowana uroczysta Msza św. Eucharystii przewodniczył będzie ks. bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.
Następnie zgromadzeni przejdą przed pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka. Tam zaplanowano przemówienia premier Beaty Szydło i szefa „Solidarności” Piotra Dudy.
Porozumienie zawarte 3 września 1980 r., było trzecim – po gdańskim i szczecińskim – dokumentem podpisanym w tym okresie między władzą a robotnikami.
Roman Brudziński, przewodniczący Kopalni Zofiówka JSW podkreśla, że to było historyczne porozumienie, kończące fale strajków roku 80.
– To były wydarzenia, które doprowadziły do tego, że mógł powstać Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, a także mogło dojść do przemian, które doprowadziły nas do wolności, jak to dziś wszyscy określają. Wiemy, że ta wolność na dzień dzisiejszy powoli, powoli jest odzyskiwana, ponieważ ta wolność nie była w 100 proc. Nasze święto czcimy z roku na rok – mówi Roman Brudziński.
Strajkujący górnicy wywalczyli wówczas m.in. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach, wolne soboty dla całej Polski oraz podnoszenie zarobków w ślad za wzrostem kosztów utrzymania. Przyjęto również zasadę bezwarunkowego przestrzegania dobrowolności pracy w dni ustawowo wolne.
RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 03 września 2016
Autor: mj