20 lat Polski w NATO
Treść
NATO jest gwarantem naszego bezpieczeństwa – wspólnie podkreślali w niedzielę premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej, którzy w Warszawie wzięli udział w obchodach 20. rocznicy wstąpienia do Sojuszu.
W ramach dwudziestej rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbyły się ćwiczenia wojskowe. Stąd także wizyta premierów państw Grupy Wyszehradzkiej. Premier Mateusz Morawiecki mówił, że Pakt Północnoatlantycki ma bardzo określone wyzwania i musi być gotowy, by im sprostać. NATO cechuje się wzajemnym szacunkiem wszystkich jego członków – wskazywał polski premier.
– Sojusz ma pewną unikatową cechę. Cechę, która przyciąga wszystkie demokracje. Tworzy wspólną obronę, nie umniejszając w najmniejszym stopniu suwerenności poszczególnych krajów członkowskich – powiedział Mateusz Morawiecki.
To zasługa m.in. wspólnych zasad – podkreślił natomiast premier Słowacji Peter Pellegrini.
– Staliśmy się wspólnotą narodów motywowanych tymi samymi zasadami i wartościami. Słowacja stała się częścią wspólnoty krajów, które mają decydujące słowo nie tylko w wymiarze regionalnym, ale też globalnym – wskazał premier Słowacji.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zaznaczył, iż to z kolei przekłada się na bezpieczeństwo.
– Jesteśmy wspólnotą, tworzymy wspólnotę, która jest najsilniejszym sojuszem w historii świata – oznajmił.
Dziś Sojusz znowu przybiera na znaczeniu – zauważył w TV Trwam były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. [zobacz więcej]
– NATO wraca do swoich źródeł. NATO wraca, może nie do takiej samej postaci, jaką reprezentowało przed rokiem 1989, ale do tej samej zasady obrony przed imperializmem rosyjskim – zwrócił uwagę Antoni Macierewicz.
To właśnie atak ze strony Rosji jest dzisiaj największym zagrożeniem dla Polski, Europy Środkowo-Wschodniej, a zarazem wschodniej flanki NATO. Sojusz w końcu mówi o tym głośno.
– Bezpieczeństwo Europy jest dzisiaj na chwiejnych nogach. Od wielu dekad nie było potrzeby, żebyśmy musieli stawić czoło anarchicznej sytuacji międzynarodowej i terroryzmowi, jak to dzisiaj. Dlatego rola NATO teraz rośnie, a my jesteśmy dumni, że uczestniczymy w tym nie tylko poprzez słowa, ale także poprzez naszych żołnierzy – akcentował Victor Orban, premier Węgier.
Swoja pozycję w Pakcie Północnoatlantyckim świadomie buduje Polska i już od wielu lat działa na rzecz wzmocnienia wschodniej flanki.
– To wzmacnia orientację zachodnią całej Europy, ale równolegle musimy dążyć do zawarcia bezpośredniego sojuszu strategicznego z USA i do jak najszybszego uzyskania stałych baz amerykańskich w Polsce – podkreślił Antoni Macierewicz.
– Stąd nasze zwiększone zaangażowanie w rozbudowę i modernizację naszych własnych zdolności obronnych oraz aktywne uczestnictwo w sojuszniczych przedsięwzięciach poza obszarem państw członkowskich – dodał premier Mateusz Morawiecki.
Polska, Czechy i Węgry to trzy państwa, które jako pierwsze z dawnego bloku wschodniego wstąpiły do NATO. Stało się to dokładnie 12 marca 1999 roku.
TV Trwam News/RIRM
Źródło: radiomaryja.pl, 10
Autor: mj