Przejdź do treści
Przejdź do stopki

1 lipca rusza nabór wniosków o świadczenie 300 plus

Treść

Od 1 lipca będzie można składać wnioski o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. Świadczenie adresowane jest do dzieci i młodzieży uczącej się. Będzie to zastrzyk finansowy pomagający przygotować wyprawkę szkolną.

Państwo Renata i Jakub Walaszczykowie mają czwórkę dzieci, w tym trójkę w wieku szkolnym. Co roku rozkładali zakupy przyborów szkolnych na lipiec, sierpień i wrzesień, aby złagodzić obciążenie wydatkami.

– Jest to rzeczywiście duży koszt. Przy trójce dzieci w zeszłym roku to było około 1800 zł na same przybory, trochę podstawowych rzeczy – powiedziała Renata Walaszczyk.

– Te pieniądze, które rząd chce podarować naszym dzieciom, możemy przeznaczyć na materiały, które będą jakościowo o wiele lepsze. Nie ukrywam, że jak nieraz odrabiam lekcje z dzieciakami i one przychodzą i coś rysują, i trzeba zatemperować kredki czy ołówki, jeżeli są gorszej jakości, to one się szybko łamią – dodał Jakub Walaszczyk.

Nie trzeba będzie już teraz rezygnować z jakości. Rząd dotrzymał słowa i w Dzień Dziecka premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenie dotyczące 300 plus.

– Stąd również nasze działania, które zmieniły los Polski, taki jak: zabranie pieniędzy mafiom VAT-owskim, przestępcom podatkowym i przekazanie ich dzieciom – mówił szef polskiego rządu.

Wielu rodziców obawiało się, że pieniądze z programu 300 plus mieliby przeznaczyć na kupno podręczników. To nieprawda. Podręczniki nadal pozostają darmowe. Ministerstwo Edukacji Narodowej zamieściło na swojej stronie specjalne oświadczenie w tej sprawie:

„Uczniowie na dotychczasowych zasadach będą otrzymywali podręczniki i ćwiczenia bezpłatnie. Są one finansowane z budżetu państwa” – czytamy w oświadczeniu MEN.

Kolejną obawą wielu rodziców była kwestia dochodów. Tu także nie trzeba się martwić – zwróciła uwagę Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty.

– Prawo do uzyskania tego świadczenia mają wszyscy rodzice i wszyscy prawni opiekunowie i nie obowiązuje w tym przypadku kryterium dochodowe. Jest to świadczenie na wniosek i – co ważne – wnioski będzie można składać począwszy od 1 lipca – wskazała Teresa Misiuk.

Świadczenie będą otrzymywać uczniowie do 18. roku życia, ale jeśli ktoś kontynuuje naukę rozpoczętą przed 18. rokiem życia, to otrzyma 300 plus do 20. roku życia. Uczniowie niepełnosprawni otrzymają pieniądze do 24. roku życia.

Wnioski o 300 plus będzie można składać elektroniczne i w formie papierowej – dodała lubelska kurator oświaty.

– Program będzie obsługiwany przez samorządy i wnioski będą składane w tych samych miejscach, gdzie wnioski w ramach świadczenia 500 plus. Także myślę, że dla rodziców, prawnych opiekunów są to już rozpoznane miejsca i drogi dotarcia – powiedziała Teresa Misiuk.

Ponadto świadczenie „Dobry Start” jest zwolnione z podatku. To wyrównuje szanse w kształceniu młodych ludzi – zauważył Jerzy Lackowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– Te działania mogą przyczynić się do tego, że Polacy będą mieli poczucie, że ich państwo jest rzeczywiście państwem dla nich przyjaznym, że ich nie zostawia – wskazał Jerzy Lackowski.

Wniosek o świadczenie 300 plus można składać do końca listopada. Jeśli ktoś nie zdąży lub zapomni, świadczenie za dany rok przepadnie.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 5 czerwca 2018

Autor: mj

Tagi: Szkoła wyprawka